Pergola Tente (Pergule)

Pergola kelimesinin özü Latince’de saçak anlamına gelen ‘pergule’ kelimesinden gelmekteyken, İtalyanca’da ‘pergola’ gölgelik anlamına gelmektedir. Daha sonra İtalyanca yoluyla tüm dünya dillerinde evrensel bir kelime haline gelmiştir. Pergola tente sistemleri sayesinde, bükümlü, yatay ve çatı şeklinde açıklıklar tente aracılığı ile kapatılabilmektedir.

Yaşadığımız zamanda pek çok konut sahibi pergola sistemlerini kullanmaktadır. Pergola sistemlerinin asıl amacı, yazları güneşten korumasıdır. Bununla birlikte sistemin açılır ve kapanır tavanı, su geçirmez özelliği ile yağmurlu havalarda sizi yağmurdan korur.

İstediğiniz zaman pergola tente sisteminizin etrafını camla kapatarak pergolanızı açılır kapanır duruma getirebilirsiniz. Böylelikle kış mevsiminde de pergola tentenizin altında bahçenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pergola Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Pergola tente, her türlü hava şartlarına uygun koruma sağlar. Teknolojik PVC yapıları sayesinde her türlü hava şartlarına karşı kesin dayanıklılık gösterir. Asla paslanmaz ve aşınmaz özellikleriyle beraber alüminyum yapısı ile kullananlara farklı deneyimler yaşatır.

Pergola sistemleri için tercih edilen ahşap pergola seçimi oldukça önem taşır. Öncelikle pergola da doğru ağacın kullanılmış olması gerekir. Çünkü yanlış ağaç seçimi, sistemin uzun zaman boyu size eşlik etmesinin önüne geçebilir. Bu noktada sistemleri kurarken işin ehli olan bir firmadan yardım almanız çok önemlidir.

Pergola Özellikleri Nelerdir?

Pergola yapımı çok zahmetli ve dikkat gerektiren önemli bir iştir. Pergola doğru yapılmış olduğu takdirde çok uzun yıllar boyu sizi yarı yolda bırakmaz.

 • Kumandasında ileri ve geri kontrol sistemi yer alır.
 • 150-70 yay sistemi kullanılmaktadır.
 • Yağmura karşı su taşıyıcı gider sistemi kullanmaktadır.
 • Uzaktan kumandalı motor ile desteklenmektedir.

Pergola sistemleri, son yıllarda en çok tercih edilmekte olan tente sistemidir. Sistem raylar üzerinde ileri ve geri hareket etmesinden dolayı “raylı tente sistemi” olarak da isimlendirilir. Sistem yalnızca aşırı dayanıklılık göstermez, bununla birlikte şıklıktan uzak kalmayan modern görünüme sahiptir.

Pergola Çeşitleri

Pergola çeşitleri, ışıklı ve ışıksız olmak üzere iki farklı seçeneği sahiptir. Işıklı sistem daha çok tercih edilmektedir; çünkü aydınlatmanın mekanlara şıklık kattığı bilinir. Sistemin mevcut diğer önemli özelliği ise teknoloji kullanılarak üretilen black out kumaşıdır. Bu kumaşın yüzde yüz su geçirmez özelliği vardır. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarını da aynı yüzdeyle kesmektedir. Bunun sağlayıcısı olan sistem ise kumaşın üç katlı yapıya sahip olmasıdır; iki kat PVC ve iki katın arasında siyah teflon bulunur bu sistemi uzun yıllar dayanıklı yaparak kullanım süresini uzatır.

En çok tercih edilme nedenleri şıklık ve dayanıklılık olan pergolanın, alüminyum gibi sağlıklı bir ürün ile üretilmesi de tercih edilme sebepleri arasındadır. Pergola sistemler içerisinde barındırdığı black out kumaşı, yangın gerçekleşirken alevin ilerlemesini engelleme özelliğine sahiptir. Pergola kumaşının bu özellikleri, tercih edilmesinde büyük bir etkendir.

pergola tente

  İsim Soyisim
  E-Mail Adresi
  İletişim Numaranız
  Şirketiniz

  İlinizi Seçin

  Tam Adresiniz
  Seçilen Ürün:
  (Montaj sadece İstanbul içi içindir.)
  pergola
  Hotline